Nowinki   Autorzy   Wydawnictwa   Postacie   Relax   Ciekawostki   Czytelnia   Mapa  


Gucek i Roch

scenariusz: Adam Kołodziejczyk
rysunki: Janusz ChristaBohaterami dwóch komiksów, które ukazały się w latach 1978-81 są dwaj marynarze - Gucek i Roch - pływający na drobnicowcu o nazwie "Wodołaz". Są to opowieści przygodowo-awanturnicze, z dużą dawką humoru.

Tajemniczy rejs

"Wodołaz" wpływa do portu w Gdańsku. Gucek i Roch - schodzą na ląd aby odwiedzić miszkającego tu przyjaciela - wynalazcę, profesora Mixtura. Profesor pokazuje im swój najnowszy wynalazek - maszynę do kontrolowania strachu zwaną "Psychograj".

Następnego dnia profesor zostaje porwany. Milicja nie znajduje żadnego śladu porywaczy. W czasie kolejnego rejsu, w Barcelonie Gucek i Roch przypadkowo spotykają jednego z mężczyzn, którego widzieli u profesora w dniu uprowadzenia. Ruszając jego tropem odkrywają, że Mixtura wywiezono na statku "Pelikan", który udaje się do Brazylii. Dzielni marynarze wspierani przez oficera milicji starają się odnaleźć przyjaciela.

Kurs na półwysep Jork

"Wodołaz" płynie z Japonii do Australii. Po drodze, wśród Wysp Malajskich, na pokład wdziera się uzbrojona banda. Chcą wykorzystać statek do przemytu dużej ilości opium. Na wyspie pozostawiają zakładników - Gucka i Annę, lekarza pokładowego.

"Wodołaz" wyrusza w rejs. Tymczasem względem Gucka szef bandy ma jeszcze inne plany...Przygody Gucka i Rocha zamieszczano od 19 numeru Relaksu, do końca istnienia pisma. Stąd wyraźny podział na epizody i podtytuły poszczególnych rozdziałów. Całość czyta się bardzo dobrze, fabuła jest zwarta a akcja wartka i zabawna. Bohaterowie z każdej opresji wychodzą cało. Praktycznie nie ma elementów przemocy. Postacie są dość jednowymiarowe i charakterystyczne. Widać też wyraźny podział na bohaterów pozytywnych i negatywnych.


Wydarzenia obu komiksów rozgrywają się w egzotycznej scenerii: waskich zaułków Barcelony, brazylijskich lasów tropikalnych, wysp malajskich, rafy koralowej i wygasłych wulkanów. Występują przedstawiciele tamtejszych grup etnicznych, czasem groteskowo przerysowani.

Czytając Gucka i Rocha nie sposób nie skojarzyć pary bohaterów z wczesniejszymi postaciami Christy - Kajtkiem i Kokiem. Narracja, sceneria, perypetie - wszystkie one są dość podobne w obu seriach. Ciekaw jestem, czy scenarzysta tworząc postacie wiedział, kto będzie rysował komiks? I czy był pomysł, żeby były to dalsze przygody Kajtka i Koka? W kazdym razie pod wzgledem charakteru Gucek i Roch są dość wiernymi odbiciami marynarzy "Kakaryki".

Pierwotnie komiksy ukazywały się w Relaksie. "Tajemniczy rejs" składał się z 5 epizodów (nr 19-23), a "Kurs na półwysep Jork" - z ośmiu (numery 24-31). Oba opublikowano w albumach. Wchodzą też w skład tomu "Kajtek, Koko i inni", wydanego przez "Egmont" w 2004 r, jednak ze względu na rezygnację z kolorów trudno komukolwiek polecić czytanie ich w tym właśnie wydawnictwie.


Postacie występujące w serii:

Gucek

Gucek jest mądry, odważny i odpowiedzialny. Jest motorem postępowania bohaterów. Przy tym jest skromny, przewodzi, ale w sposób nie narzucający się. Jest postacią płaską, pozbawioną przywar. Jego zamierzenia zawsze są realizowane.

Roch

Jako przeciwaga do nieskalanego charakteru Gucka występuje Roch. Jest on pyszałkiem i samochwałą, jego przymioty (odwaga, mądrość) są znacznie mniejsze niż jego ego. Uwielbia się przechwalać. W sytuacjach ekstremalnych stać go na bohaterstwo, ale na co dzień woli się trzymać z daleka od kłopotów.

Profesor Mixtur

Uczony i wynalazca, odkrył promieniowanie, za pomoca którego mozna kontrolować strach. Poza tym, jak to profesor - nie lubi przygód, nie rusza się bez swojej walizeczki, a świat poza wynalazkami jest jakby mniej istotny...

Anna

Lekarz pokładowy na "Wodołazie". Razem z Guckiem była przetrzymywana przez przemytników na plantacji. Jest osobą cichą, niesmiałą, spokojną. W sytuacjach niecodziennych raczej nie udaje bohatera, ale też stara się być dzielna i nie przeraża jej każda napotkana przeszkoda. Nie można jej odmówić ogromnego uroku.

Komiksy o Gucku i Rochu:

Tajemniczy rejs
Relax - 1978-79
wyd.I - KAW 1986
wyd.II - KAW 1988
wyd.III - Egmont 2004 (w antologii "Kajtek, Koko i inni" - wersja czarno-biała)
Kurs na półwysep Jork
Relax - 1979-80
wyd.I - KAW 1986
wyd.II - KAW 1988
wyd.III - Egmont 2004 (w antologii "Kajtek, Koko i inni" - wersja czarno-biała)

Inne podstrony:
Janusz Christa
Kajko i Kokosz
Kajtek i Koko
Kuku Ryku
Bajki dla dorosłych
Komiksy z Relaksu
Inne komiksy Christy
KAW
Egmont